Wielu z nas każdego dnia narażonych jest na działanie stresu. Towarzyszy on już od najmłodszych lat wielu sytuacjom w życiu codziennym. Pierwsza klasa, egzaminy, wkraczanie w okres dojrzewania, nowa praca i wyzwania z tym związane… można by tak wymieniać bez końca. W jaki sposób możemy radzić sobie ze stresem?

Stres w codziennym życiu

Stres to reakcja psychologiczna oraz fizjologiczna na bodziec, który wywołuje u nas silne emocje oraz napięcie. Odczuwany jako epizod jest czymś naturalnym, a także nieuniknionym, jednakże długotrwałe narażenie na stres oraz problemy z radzeniem sobie z nim, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Życie w szybkim tempie, chęć nieustannego rozwoju na płaszczyźnie zawodowej, a także liczne obowiązki związane z życiem rodzinnym powodują, że coraz to większa część społeczeństwa odczuwa stres każdego dnia. Często mogą go wywoływać prozaiczne sytuacje, takie jak czerwone światła w drodze do pracy i wiążące się z tym ryzyko niewielkiego spóźnienia.

Długotrwały stres wpływa destrukcyjnie na każdego z nas, powodując rozdrażnienie, nerwowość, problemy z koncentracją oraz zasypianiem. To właśnie w trosce o swoje zdrowie warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stanem napięcia.

Jak radzić sobie ze stresem?

  • Zwolnij tempo. Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, jednakże powinniśmy myśleć przyszłościowo. W tym przypadku najważniejsze jest nasze zdrowie, a także samopoczucie naszych bliskich, ponieważ stres oddziałuje również na osoby z naszego otoczenia. Jeśli każdego dnia masz do zrealizowania wiele zadań, postaraj się wszystko planować z wyprzedzeniem, natomiast w sytuacji, gdy do pracy dzieli Cię znaczna odległość, zamiast wybiegać z domu na ostatnią chwilę spróbuj wyruszać nieco wcześniej, aby zminimalizować ryzyko utknięcia w porannych korkach. Dobra organizacja jest tutaj kluczem do sukcesu.
  • Pamiętaj o ćwiczeniach relaksacyjnych. Zajęcia jogi oraz techniki oddechowe w wielu przypadkach okazują się skutecznym sposobem na walkę ze stresem. Nie potrzebujesz do nich żadnego sprzętu, ani tym bardziej dużo czasu. Grunt to systematyczność oraz precyzja!
  • Ruszaj się. Aktywność fizyczna i wysiłek pozwalają rozładować napięcie, a także zająć myśli, dlatego też przy nadmiernym stresie warto spróbować swoich sił w bieganiu lub jeździe na rowerze, bądź też zacząć praktykować przed zaśnięciem wieczorne spacery na świeżym powietrzu.
  • Jedz zdrowo. Stres oddziałuje nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Długotrwałe stany napięcia nerwowego osłabiają odporność, a przy tym mogą przyczyniać się do większej podatności na choroby, dlatego też warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi cennych witamin i minerałów. Zaliczamy do nich m.in. witaminę C, E, B6, B12, kwasy omega-3 oraz magnez.