Łazienka to specyficzne pomieszczenie – panują w nim warunki, które sprzyjają różnego rodzaju wypadkom. Szczególnie narażone na tego typu ryzyko są osoby z niepełnosprawnościami. Odpowiednio dostosowana łazienka pozwala na to, aby niepełnosprawny osiągnął samodzielność przy codziennych czynnościach.

Krzesełko do wanny i siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne bardzo często mają problem z podstawowymi czynnościami higienicznymi. Najbardziej kłopotliwa okazuje się kwestia kąpieli. Prysznic i wanna to miejsca, które generują szczególne ryzyko wypadków – podczas brania prysznica osoba niepełnosprawna może nie być w stanie ustać przez dłuższy czas, natomiast wstawanie z wanny i wchodzenie do niej może okazać się zbyt uciążliwe i ryzykowne. W przypadku, gdy w naszym domu zamieszkuje osoba niepełnosprawna, warto zainwestować w krzesełko do wanny lub siedzisko pod prysznic. Zwróćmy jednak uwagę, aby akcesoria te były wykonane z dobrej jakości materiałów oraz aby były stabilne. Zarówno krzesełko do wanny, jak i siedzisko pod prysznic powinny dawać osobie korzystającej z nich pełne poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Czy warto inwestować w krzesło toaletowe?

Krzesło sedesowe to jedno z najbardziej przydatnych dla osób z niepełnosprawnościami akcesoriów. Korzystanie z toalety to bowiem z pozoru prosta czynność, jednak dla wielu ludzi codziennie stanowi ona powód do wstydu i poczucia braku samodzielności. Codzienne bariery można pokonywać właśnie dzięki tego typu sprzętom. Warto wybrać takie krzesło toaletowe, które jest wyposażone w wyjmowany zbiornik – dzięki temu stelaż będzie można umieścić tuż nad toaletą, co z pewnością ułatwi codzienne czynności związane z korzystaniem z sedesu.

Nasadki i podnośniki łazienkowe dla niepełnosprawnych

Kłopoty z poruszaniem się rzutują właściwie na każdą sferę naszego życia. Dzięki specjalnym gadżetom osoby niepełnosprawne nie są już zdane wyłącznie na pomoc swoich bliskich. Specjalne podnośniki łazienkowe pozwalają na to, aby bez problemu samodzielnie wstawać z wanny bądź np. z siedziska pod prysznicem. Coraz bardziej popularne stają się również nasadki na toaletę, dzięki którym niepełnosprawni mogą bez pomocy innych ludzi korzystać z sedesu. Tego typu akcesoria przydają się nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również np. osobom, które są świeżo po operacjach i w związku z tym mają kłopoty ze swobodnym poruszaniem się.