Z pewnością większość kobiet wie, iż proces oczyszczania skóry twarzy powinien rozpoczynać się usunięciem makijażu preparatem przeznaczonym do demakijażu, umyciem twarzy za pomocą pianki lub żelu, a kończyć się przetarciem skóry tonikiem, który ma na celu złagodzenie podrażnień i przywrócenie jej równowagi. Takie działanie opiera się o zastosowanie kilku różnych produktów i postępowanie według określonej kolejności. Jednak to wszystko można zastąpić jednym, skutecznym preparatem – płynem micelarnym.

Jakie działanie wykazuje płyn micelarny?

Aby zrozumieć działanie i wielozadaniowość płynu micelarnego, warto wiedzieć, co zazwyczaj zanieczyszcza powierzchnię skóry twarzy. Tak więc głównymi zabrudzeniami są: serum, kurz, pigmenty oraz silikony z kremów i kosmetyków do makijażu. Część z nich można usunąć przy pomocy wody, czy też wody z detergentem (żele myjące orz pianki), a część za pomocą tłuszczy (olejki i mleczka).

Płyny micelarne zastępują przynajmniej trzy preparaty do oczyszczania cery – tak więc oszczędzają zarówno portfel, jak i miejsce w łazience. Co więcej, skracają również czas, który jest przeznaczony na pielęgnację. Tymczasem płyn micelarny zawiera struktury o bardzo specyficznych właściwościach – micele, które cechują się działaniem na tyle wszechstronnym, że eliminują wszystkie typy zabrudzeń.

Bywa, iż cząsteczki miceli zbudowane są inaczej: zewnętrzna warstwa jest hydrofobowa, natomiast wewnętrzna hydrofilowa. Niezależnie od tego, z którym rodzajem miceli ma się do czynienia, ich główna cecha nie zmienia się – działają jak magnes, przyciągając i absorbując tłuszcz, jednocześnie rozpuszczając w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Dlatego są tak efektywne w oczyszczaniu skóry.

Płyn micelarny – do czego służy?

Płyny micelarne skutecznie likwidują zanieczyszczenia wszelkiego typu, jednocześnie są łagodne dla skóry. Stanowią doskonały środek dla kobiet z cerą suchą, ponieważ pozostawiają skórę nawilżoną. Są także skuteczne dla pań z cerą tłustą, które mogą stosować je zamiast ciężkich produktów do demakijażu, czy też nadmiernie wysuszających pianek i mydeł spłukiwanych wodą.

Warto pamiętać, iż płyn micelarny nie tylko oczyszcza cerę, ale również przywraca jej naturalne kwaśne pH. Co więcej, pomimo doskonałej skuteczności w usuwaniu najróżniejszych zanieczyszczeń, nie uszkadza bariery hydrolipidowej skóry.

Na rynku dostępne są najróżniejsze płyny micelarne, dlatego możliwe jest dopasowanie płynu do indywidualnych preferencji i potrzeb. Wybór odpowiedniego produktu zapewni cerze dokładnie taką pielęgnację, jakiej potrzebuje. W związku powyższym zaleca się wybierać produkty rekomendowanych firm (np. dax) oraz przeznaczonych dla konkretnego typu cery (atopowej, wrażliwej, suchej, tłustej, mieszanej, naczyniowej, alergicznej).