Młodzi rodzice chcą myśleć i funkcjonować ekologicznie, aby ich dzieci mogły korzystać z naturalnego środowiska jak najdłużej. Wiele rodzin decyduje się więc na stosowanie pieluszek wielorazowego użytku, wykonanych z naturalnych materiałów, jak bambus. Czy warto zdecydować się na taki krok? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Pieluchy bambusowe – zalety produktów wielorazowego użytku

W dobie jednorazowych pieluszek, które są wyjątkowo chłonne i wytrzymałe, pieluszki wielorazowe są rozwiązaniem wybieranym raczej rzadko. Decydują się na ich stosowanie głównie osoby nastawione na ekologiczny tryb życia, którym zależy na tym, aby nie generować zbyt wielu odpadów. Pieluchy bambusowe są bardzo funkcjonalne i pozwalają na ograniczenie ilości śmieci. Poza tym, warto wspomnieć również o ich delikatności. Większość dzieci nie ma żadnych uczuleń, ani podrażnień przy ich stosowaniu. To materiał naturalny i biodegradowalny, a więc nie trzeba obawiać się, że taka pieluszka będzie rozkładała się przez wiele lat po jej wyrzuceniu do kosza. Dzisiaj pieluchy bambusowe dostępne są w wielu rozmiarach oraz różnych wzorach. Latem można je stosować bez majtek do sukienek i innych strojów.

Wady stosowania pieluszek wielorazowych

Zwolennicy tego rozwiązania wskazują głównie na jego zalety. Nie można jednak zapominać, że opcja ta posiada pewne wady. Przede wszystkim, tego typu pieluszki trzeba wymieniać nieco częściej. Poza tym, wymiana pieluchy może okazać się kłopotliwa, jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym, poza domem. Brudną pieluszkę trzeba zapakować, a w domu pozbyć się jej zawartości i wyprać. Niektórzy rodzice narzekają, że nie zawsze można pozbyć się wszystkich plam z takiej wielorazowej pieluszki.

Decydując się na stosowanie pieluszek wielorazowych, na przykład bambusowych, trzeba się liczyć na pewno z dużo większymi ilościami prania i jego większą częstotliwością. Takie brudne pieluszki nie mogą czekać kilka dni na pranie. Jest to na pewno problematyczne podczas wyjazdów i wakacji, ale może też utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niektórzy rodzice decydują się więc na stosowanie obu rozwiązań naprzemiennie. Kiedy jest taka możliwość, stosują pieluszki wielorazowe, a kiedy zachodzi taka konieczność – przerzucają się na pieluszki jednorazowe, które są najbardziej praktyczne podczas wyjazdów i wyjść. W ten sposób można uniknąć wielu niedogodności.