Czarnuszka używana była już w starożytności – nazywana lekiem na wszystko oprócz śmierci. Średniowieczni kucharze korzystali z niej śmiało, jednak nie w celach leczniczych. Przyprawiano nią mięsa i wino. Jakiś czas temu czarnuszka wróciła do łask i na sklepowe półki, zwłaszcza w sklepach ze zdrową żywnością. Także w formie oleju, który jest jeszcze zdrowszy od ziaren. Jakie właściwości kryje w sobie ten czarnuszkowy skarb?

Piękniejsza skóra

Olej z czarnuszki jest idealnym kosmetykiem, który nie tylko pielęgnuje, ale także wspomaga leczenie skóry. Korzysta się z niego w przypadku wielu dermatoz, takich jak łuszczyca, egzema, łupież, trądzik, ale także przy poparzeniach słonecznych. Olej łagodzi podrażnienia, a także wspomaga regenerację naskórka i głęboko nawilża i natłuszcza skórę, dzięki czemu szybciej może ona dojść do stanu sprzed podrażnienia.

Przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Olej działa nie tylko na skórę, choć przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości przekazuje również poprzez wcieranie w bolące miejsca. Można walczyć za jego pomocą także z problemami znacznie głębszymi i poważniejszymi. Jak chociażby z rakiem. Owszem, badania cały czas są prowadzone, jednak eksperymenty przeprowadzone do tej pory wykazują, iż olej z czarnuszki odpowiada za obumieranie komórek nowotworowych. Inne działania są mniej spektakularne, choć nie mniej istotne. Przez wzgląd na działanie antybakteryjne, za które odpowiedzialny jest tymochinon zawarty w czarnuszce, olej wspomaga leczenie przeziębień ale także Candida albicans. Kuracją olejem z czarnuszki jesteśmy także w stanie pozbyć się niechcianych gości w organizmie, takich jak tasiemce, owsiki czy przywra. Jeśli zatem chcecie wyleczyć swoje dzieci bądź zapewnić sobie odtruwanie i odgrzybianie organizmu, nie ma lepszego sposobu niż jedna łyżeczka tego specyfiku z samego rana.

Jak wybrać najlepszy olej?

Na to również trzeba zwrócić uwagę, gdyż olej olejowi nierówny. Musi być:

  • tłoczony na zimno
  • nierafinowany
  • zamknięty w ciemnej butelce
  • przechowywany w chłodnej temperaturze.

Przekonani? Warto sprawdzić na własnej skórze, jak cudowne właściwości ma olej z czarnuszki.