Nietolerancja laktozy jest z reguły widoczna na pierwszy rzut oka, jednakże istnieją sytuacje, kiedy trzeba się jej doszukiwać. Laktoza jest nieprzyswajalna przez wiele niemowlaków oraz dzieci jako, że nie są one w stanie powiedzieć co je trapi, rozpoznanie może być problematyczne.

Nietolerancja laktozy ogólne objawy

Kiedy produkt nie jest akceptowany przez ludzki organizm daje on o tym znać przy pomocy wielu znaków. Pierwszym z nich są bóle brzucha, problem8y z wypróżnianiem bądź niewłaściwa konsystencja kału. W dalszej kolejności pojawiają się wymioty oraz niepokój. Nietolerancja laktozy u niemowląt to temat regularnie poruszany, gdyż objawy nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Kupki niemowląt w normalnych przypadkach nie wydzielają intensywnego zapachu, w przypadku nietolerancji laktozy, zapach jest nieprzyjemny. Mają one oprócz tego wodną konsystencję.

Gdzie znajdziemy laktozę?

W czym jest laktoza to pytanie zadawane przez wiele osób, które zmagają się z tą przypadłością, albo występuje ona u ich pociech. Nietolerancja laktozy i dieta to pojęcia ściśle ze sobą połączone, gdyż trzeba wystrzegać się konkretnych składników pochodzenia zwierzęcego. Laktoza występuje przede w mleku oraz produktach pochodzących z mleka. Znajdziemy ją więc w serze, twarogu, śmietanie, maśle, a nawet słodkościach. Co ciekawe, nietolerancja laktozy nie przeszkadza w spożywaniu jogurtów, gdyż na skutek procesów produkcyjnych nie wywołuje ona alergii. Nie warto nabierać się więc na triki producentów jogurtów, którzy wybrane z nich wzbogacają o napisy „bez laktozy”, aby zarobić na nich więcej pieniędzy. Kiedy mowa o produktach w których nie występuje laktoza, warto się zastanowić czy mleko bez laktozy jest zdrowe? Teoretycznie, jest to jedyne rozwiązanie po które mogą sięgnąć osoby uczulone, w żadnych badaniach nie stwierdzono negatywnego wpływu tego rodzaju mleka na organizm człowieka. Jednakże, na rynku dostępne są również roślinne zamienniki klasycznego mleka, jak chociażby mleko sojowe, mleko ryżowe czy kokosowe, jest więc w czym wybierać.

Nietolerancja laktozy – objawy skórne

Nietolerancja laktozy może objawiać się również na skórze. Przede wszystkich w postaci zaczerwienionej skóry, albo wysypki, jednakże znacznie częściej efekty nietolerancji niewidoczne są gołym okiem. Odczuwanie ogólnego niepokoju, nieprzyjemne wizyty w toalecie, bóle brzucha, to najczęstsze objawy wskazujące na to, że skomponowana dieta nie jest właściwa.