Matcha to zielona herbata w proszku, która jest niezwykle zdrowa i przy tym zaskakuje oryginalnym i ciekawym smakiem. Na całym świecie przekonuje do siebie coraz większą ilość osób. Dowiedź się jak wpływa na organizm oraz co można jej zawdzięczać.

Jakie właściwości zdrowotne posiada matcha?

Matcha to niezwykła herbata, która doskonale sprawdzi się bez względu na wiek oraz płeć. Odpowiada przede wszystkim za odprężenie i zrelaksowanie organizmu. W takim przypadku konieczne jest długie parzenie herbaty (do 8 minut). Dzięki parzeniu uwolni się z niej L-teanina. To właśnie ona umożliwia uspokojenie się, redukcję stresu oraz niepokoju. Dobrze też wpływa na ogólne samopoczucie oraz nastrój. Kolejna bardzo cenna właściwość herbaty to wpływ na procesy poznawcze. Kiedy matcha jest pita regularnie wiąże się to z zachowaniem odpowiedniego poziomu serotoniny oraz dopaminy w organizmie. W związku z tym człowiek jest zadowolony, ma głowę pełną pomysłów, a także cieszy się życiem i chętnie próbuje nowych wyzwań. Wymienione substancje odgrywają ważną rolę w procesach układu nerwowego. Właśnie z tego względu odpowiadają za jakość oraz długość snu, a także motywują człowieka do działania. Lepsza pamięć i koncentracja to dodatkowe zalety zielonej herbaty.

Warto mieć na uwadze, że matcha może bez większych problemów zastąpić kawę. W herbacie tak samo jak w czarnym napoju można znaleźć kofeinę, a jej ilość jest niemalże taka sama. Oprócz tego kofeina zawarta w herbacie działa stopniowo, co za tym idzie organizm ma większą ilość energii przez dłuższy czas. Nie następuje nagła utrata sił, co stanowi problem w przypadku osób, które piją zbyt duże ilości kawy.

Matcha, tak samo jak i inne zielone herbaty działa odchudzająco, dlatego powinna znaleźć się w diecie wszystkich osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Właściwość ta jest związana z występowaniem w niej związku EGCG, gdyż oddziałuje on na ludzki metabolizm. To dobry moment, żeby zaznaczyć, że spożywanie matchy nie jest wystarczające, żeby zredukować poziom tłuszczu w organizmie, ale posłuży jako czynnik wspierający walkę z otyłością.

Matcha sprawdzi się w przypadku zmagania się z chorobami przewlekłymi. Jest to związane z występowaniem w niej sporych ilości antyoksydantów oraz przeciwutleniaczy. Wymienione substancje odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż redukują szansę wystąpienia nadciśnienia krwi oraz cukrzycy. Sprawiają, że istnieje mniejsza możliwość na pojawienie się chorób serca oraz nowotworów. Trudno znaleźć inny napój, który zawiera tak duże ilości antyoksydantów, jak omawiana zielona herbata.

Osoby spożywające matchę nie zmagają się z chorobami na tle wirusowym, gdyż wzmacnia ona układ immunologiczny. Ta cecha związana jest z katechinami, które wykazują działanie antybakteryjne oraz antywirusowe. Oprócz tego herbata zawiera spore ilości witaminy A, C, wapnia, żelaza i potasu.