Kiedyś noszenie okularów wiązało się z narażeniem na drwiny ze strony rówieśników. Dzieci potrafią być bezlitosne, i tak: pikularnik, okularnica, mądruś, ślepak to tylko kilka z zasobów bogatego języka. W dzisiejszych czasach okulary są coraz bardziej modne, a dla tych którzy nadal mają opory przed ich noszeniem jest proste rozwiązanie: soczewki kontaktowe. Nikt nie zauważy, że mamy wadę wzroku, a oprawa okularowa w żaden sposób nie będzie nas ograniczać. Tylko czy szkła kontaktowe stworzone są dla wszystkich, bez wyjątków?

Wada wzroku a możliwości dobrania odpowiednich soczewek kontaktowych

Przy prostych mocach sferycznych i problemach z widzeniem na odległość, w zasadzie nie ma ograniczeń. Szkła kontaktowe produkowane są w szerokich zakresach mocy. Sytuacja komplikuje się gdy w grę wchodzi wada wzroku zwana astygmatyzmem, i cylinder jaki nosimy wykracza poza zakres produkowanych soczewek. Standardowym zakresem jest cylinder do minus trzech dioptrii, w przypadku większych w grę wchodzą tylko szkła kontaktowe twarde. Są one jak sama nazwa wskazuje, dość kłopotliwe w użytkowaniu, ponieważ materiał z jakich są zbudowane nie jest taki miły dla oka jak w przypadku miękkich soczewek kontaktowych. Cena jest też wyższa i twarde szkła kontaktowe wymagają specjalnych preparatów do ich pielęgnacji.

Kolejną sytuacją, w której szkła kontaktowe nie są wskazane jest posiadanie wady wzroku związanej tylko z bliskimi odległościami. Każdego z nas czeka z wiekiem noszenie okularów do czytania. Nie ma jednak sensu zastępowanie ich soczewkami kontaktowymi, ponieważ musielibyśmy ciągle je zdejmować lub zakładać. Chcąc przeczytać gazetę, powinniśmy szkła kontaktowe mieć na oczach ale już do jazdy, czyli dalszych odległości musielibyśmy je zdjąć.

Chyba, że mamy również wadę wzroku związaną z dalą, jak najbardziej sprawdzą się tak zwane szkła kontaktowe progresywne, które działają na takiej samej zasadzie jak soczewki okularowe progresywne. Część soczewki posiada moc do bliży, część do dali, jest tak ułożona na oku by umożliwić dobre widzenie w każdej sytuacji.

Jak widać nie w każdym przypadku szkła kontaktowe będą idealnie odpowiadały naszym potrzebom. Na szczęście bogactwo rozwiązań optycznych zapewni nam inne rozwiązania.