Hasło pełnowartościowe posiłki pojawia się regularnie w mediach, gazetach i rozmowach. Co to jednak jest? Czy chodzi o jedzenie konkretnych produktów, a może unikanie szkodliwych i kalorycznych dań? Przekonaj się.

Co powinno znaleźć się na talerzu?

Zdrowe odżywianie doskonale wpływa na ogólne samopoczucie, zdrowie oraz ma możliwość zapobiegania wielu chorobom. Nie chodzi wcale o to, żeby głodzić się, ale świadomie wybierać pełnowartościowe produkty. Należy stosować się do prostych zasad, które zostaną omówione poniżej, aby każdy spożywany posiłek był nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy. Zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych minerałów oraz witamin jest bardzo ważne i wbrew pozorom nie jest skomplikowane.

Na talerzu powinny znaleźć się warzywa, które mają stanowić połowę jedzenia, a także owoce, które powinny zająć 1/5 miejsca. Najlepiej, aby było kolorowo oraz różnorodnie, gdyż w takim przypadku dostarczane są różnorodne witaminy oraz minerały. ¼ miejsca na talerzu powinny zająć produkty pełnoziarniste, czyli kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, orkiszowa, ryż oraz żyto. Mają to być produkty naturalne oraz razowe. Oprócz tego nie może zabraknąć białka, które może być zarówno roślinne, jak i zwierzęce i powinno zająć ¼ miejsca. Co może znaleźć się na talerzu? Warzywa strączkowe, orzechy, ryby oraz chude mięso. Nie można zapomnieć o zdrowych tłuszczach, czyli oleju rzepakowym, oliwie z oliwek, awokado, pestkach słonecznika oraz dyni.

Do każdego posiłku musi być spożywana woda, dzięki której organizm jest dobrze nawodniony oraz funkcjonuje we właściwy sposób.

Oczywiście zabiegane osoby będą miały problem, aby każdy ich posiłek był tak zróżnicowany. Problem ten dotyczy mam, które zajmują się dziećmi i bardzo często skupiają się, żeby ich dania były jak najbardziej wartościowe i jednocześnie zapominają o sobie samych. Powyżej przedstawiony został idealny talerz do którego warto dążyć każdego dnia i w trakcie każdego posiłku. To punkt odniesienia, który jasno pokazuje, że na stole nie ma dłużej miejsca na ziemniaki polane tłustym sosem i schabowego.

Zdrowe odżywianie wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim dostarcza koniecznych składników odżywczych, które umożliwiają normalne funkcjonowanie organizmu. Każdy dzień zdrowego odżywiania umożliwia nie tylko redukcję wagi, ale przede wszystkim zachowanie zdrowia i lepszego samopoczucia. Każdego ranka człowiek budzi się z nowymi pokładami energii, co jest widoczne oraz odczuwane gołym okiem. Zdrowe posiłki sprawiają, że istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami oraz sięganie po słodycze. Ostatnia zaleta to ograniczenie apetytu i kontrola własnego ciała, które doceni to co się dla niego robi.