Jesień to trudny czas dla naszej skóry, szczególnie na twarzy. Z jednej strony musi ona się zregenerować po upałach i wysokich dawkach promieniowania UV, a z drugiej przygotować się na siarczyste mrozy i silne wiatry związane z zimą. Jak zadbać o skórę jesienią, by uniknąć problemów kolejnego lata?

Pielęgnacja to podstawa – zadbaj o nią

Choć w przypadku bardzo zniszczonej skóry zwracanie uwagi na takie podstawy, jak pielęgnacja wydaje się być zbyt mało skuteczne, to jednak jest absolutnym fundamentem, bez którego reszta naszych działań nie odniesie oczekiwanych skutków. Codzienne dbanie o cerę powinno składać się z jej 3 podstawowych kroków. Oczyszczenia, które pozwoli pozbyć się makijażu i brudu zebranego przez cały dzień. Do tego celu świetnie nadają się mleczka oczyszczające, płyny do demakijażu i nieco delikatniejsze płyny micelarne. Skorzystać możemy między innymi z takich produktów jak Cetaphil Em, Dermedic Hydrain 3 Hialuro, La Roche Posay Effaclar. Drugim krokiem jest złuszczenie martwego naskórka. Dzięki temu procesowi nowym komórkom łatwiej będzie wbudować się w poszczególne warstwy skóry, a nasza cera zyska pożądaną gładkość. Ostatnim krokiem, o którym powinniśmy myśleć codziennie, jest nawilżenie. Dobrze dobrany krem, regularnie nakładany na skórę sprawi, że będzie ona miękka i elastyczna. Odpowiednia pielęgnacja i codzienne rytuały może nie wyglądają spektakularnie, ale regularnie wykonywane utrzymają naszą skórę w lepszy stanie niż nawet najlepszy zabieg kosmetyczny wykonany raz na jakiś czas.

Złuszczanie kwasami – idealne na jesień

Zabiegi kosmetyczne wykonywane indywidualnie dobranymi kosmetykami, przez wykwalifikowanego specjalistę mogą znacznie wspomóc regenerację naskórka i lepiej przygotują naszą skórę na wymagania zimowej pory. Jesień to idealne pora na złuszczanie za pomocą kwasów. Nasza cera wtedy faktycznie woła o pomoc, a peelingi chemiczne mogą być dla niej zbawieniem. Dlaczego jesień? Kwaśny odczyn kosmetyków w połączeniu z wystawieniem na promieniowanie słoneczne może spowodować zmiany barwnikowe, które trudno będzie następnie wyrównać. Jesienią słońca jest zdecydowanie mniej, nie odbija się ono jeszcze od białego śniegu i ryzyko takich powikłań jest zdecydowanie mniejsze.

Odbuduj warstwę lipidową

Warstwa lipidowa jest tym co spaja komórki wierzchniej warstwy naskórka. Możesz to potraktować jako ścianę budynku. Komórki to cegły, a lipidy to zaprawa. Bez tej drugiej możesz w każdej chwili rozdzielić cegły i rozwalić budowę. Tak samo jest ze skórą. Brak lipidów powoduje powstawanie szczelin pomiędzy komórkami. Nie dość, że pękają, to jeszcze pomiędzy nie dostają się szkodliwe substancję, które niszczą głębsze warstwy. Dobierz odpowiedni środek dla siebie, który pozwoli zadbać Ci o ten element. Idealnie sprawdzają się tu naturalne oleje i masła roślinne. Pamiętaj jednak, że wybór konkretnego kosmetyku warto skonsultować ze specjalistą.