W naszych domowych kosmetykach bardzo często możemy spotkać drogocenne składniki, które niezwykle trudno wyprodukować, a które uznawane są za luksusowe. Przykładem może być różany olejek, który często znaleźć można w składzie wysokiej jakości perfum, ale również w płynach micelarnych i kosmetykach do twarzy.

Olejek różany jako niezastąpiony składnik perfum

Zwykle olejek jest całkowicie bezbarwny lub delikatnie zabarwiony na żółto. Jego zapach przypomina zapach świeżych róż. Aromat może się jednak różnić nieco od siebie pomiędzy różnymi olejkami, ponieważ uzależniony jest od konkretnego gatunku róży oraz wykorzystanej metody destylacji. Warto wspomnieć o tym, że sam proces jest bardzo trudny i złożony, dlatego też olejek różany uznawany jest za produkt luksusowy i trudnodostępny. W perfumach może występować samodzielnie lub jako dodatek do innych substancji zapachowych. Bardzo często olejkiem aromatyzuje się również inne kosmetyki, a nawet płyny do płukania tkanin najwyższej jakości. Jego zapachu nie da się zastąpić żadnym innym. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się piękne róże dalmaceńskie, a najważniejsze jest, aby zbierać je zanim zakwitną.

Olejek różany w kosmetykach do twarzy

Coraz częściej różany olejek można znaleźć również w składzie różnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia. Dodatkowo, poprawia elastyczność skóry i nadaje jej pięknego, promiennego kolorytu. Zwykle stosuje się go w kosmetykach do oczyszczania skóry twarzy, na przykład płynach micelarnych, czy tonikach. Występuje również w kremach nawilżających.

Pozostałe zastosowania drogocennego olejku

Ten wspaniały olejek można również wykorzystywać efektywnie w aromaterapii. Często dolewa się go do specjalnych lampek, które oczyszczają i nawilżają powietrze. Jego zapach jest dość intensywny, jednak kojarzy się z romantyzmem i miłą atmosferą. Szczególnie kobiety uwielbiają różany zapach i bardzo często wykorzystują go, aby poprawić sobie nastrój. Już niewielka ilość takiego olejku wystarczy, aby był wyczuwalny na skórze lub w powietrzu przez długi czas. Nie jest jednak łatwo zakupić samodzielnie ekstrakt i jest to produkt dość drogi. Znacznie łatwiej o mieszanki do stosowania w aromaterapii lub po prostu perfumy.

Trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że olejek różany nadaje się jedynie do użytku zewnętrznego. Nie wolno go jeść ani pić. Nie powinien być dodawany do żadnych potraw. W sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością można niekiedy zakupić pączki róż, które są jadalne i wspaniale nadają się jako dodatek do zaparzanej herbaty. Wiele osób takie pączki wykorzystuje również do kąpieli. Wystarczy dorzucić do ciepłej wody kilka pączków, aby cieszyć się wspaniałym zapachem i aromatem. Róże mają również właściwości regulujące wydzielanie sebum. Pączki są w pełni bezpieczne i nie trzeba się obawiać, jeżeli nawet zjemy je pijąc herbatę lub inny napar.