Każdemu zależy na dobrym samopoczuciu, wysportowanej figurze i bezstresowym życiu. Staramy się postępować zgodnie z ogólnodostępnymi wskazówkami mającymi polepszyć jakość naszego jestestwa. Higiena snu, równowaga między pracą a życiem osobistym i zdrowa dieta. Słyszymy o powrocie do korzeni, spożywaniu jak najmniejszej ilości przetworzonych posiłków, pada imię wroga naszego ciała i zdrowego samopoczucia: gluten. Któż to taki i czemu chce nas skrzywdzić?

Co rusz słyszymy o kolejnych przypadkach osób, którym dieta bezglutenowa pomogła zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się jednak, że eliminacja tego składnika z diety jest bardzo kłopotliwa. Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, która występuje w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Na chłopski rozum analizując, dieta bezglutenowa wyklucza produkty mączne i tyle. Niestety myśląc takimi kategoriami jesteśmy w błędzie. Dla wnikliwych osób, czytających etykiety produktów spożywczych nie ma tajemnic. Gluten posiadają produkty, które wydawać by się mogło nie mają zbyt wiele wspólnego z wyżej wymienionymi produktami. Pyszna szyneczka, przyprawy, nawet nabiał.

Producenci żywności niezwykłą miłością pokochali gluten, ponieważ ma on wiele właściwości wzmacniających smak, ale też poprawiających żywotność produktów. Z tego względu dieta bezglutenowa jest kłopotliwa, ponieważ trzeba wiele czasu poświęcić na czytanie etykiet produktów i taki dobór składników by wyeliminować ten składnik.

Niewiele mówi się o tym, że tak naprawdę dieta bezglutenowa przeznaczona jest głównie dla osób chorych na celiakię. Jest to poważna choroba, którą potwierdzić mogą jedynie specjalistyczne badania, a samodzielne wybór eliminacji glutenu nie jest dobrym pomysłem. Wiele osób ulega modzie i myśli, że dieta bezglutenowa pomoże im uporać się z nadwagą. Z pewnością szybko zobaczą efekty, bo już sama eliminacja chleba w diecie pomaga pozbyć się kilogramów, ale nie zobaczą jakie spustoszenie może poczynić dieta bezglutenowa bez wyraźnych przesłanek zdrowotnych do jej stosowania.