Wybielanie zębów to zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie w domu (np. przy pomocy past lub żelów wybielających) lub w gabinecie stomatologicznym (najczęściej wybielanie profesjonalne odbywa się przy pomocy specjalnych lamp). Środkiem rozjaśniającym, który obecnie cieszy się rosnącą popularnością, jest tzw. czarna pasta, czyli pasta z węglem aktywnym. Jak działa? Jak ją stosować?

Węgiel aktywny: najważniejszy składnik pasty

Pasta z węglem aktywnym to środek, który zyskał szczególną popularność wśród gwiazd Hollywood. Jest to preparat stosunkowo tani, dlatego też stosuje go coraz więcej osób. Jak działa ten specyfik? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na główny składnik zawartości pasty, czyli węgiel aktywny. To sorbant, czyli tzw. „pochłaniacz”.

Właściwości węgla aktywnego

Nazwa jest związana z jego właściwościami – węgiel aktywny może pochłaniać inne substancje w ilości nawet 1/5 masy samego węgla. Dotyczy to przede wszystkim związkach organicznych takich jak garbnina, tatnica, a także węglowodany czy cukry. Według specjalistów nawet do 90% związków organicznych, które znajdują się w jamie ustnej (chodzi głównie o osad) może zostać usuniętych. Z tego względu węgiel aktywny może być stosowany do wybielania zębów.

Czarna pasta do zębów: dodatkowe właściwości

Węgiel aktywny, oprócz właściwości wybielających, dobrze poleruje i szlifuje zęby, co dodatkowo pomaga utrzymać je w dobrym stanie, zwłaszcza, że usuwa również kamień nazębny. Co ważne, węgiel nie ma żadnych właściwości, które mogłyby zaszkodzić np. żołądkowi, co czyni go składnikiem o wiele bezpieczniejszym niż w przypadku zwykłych past do zębów. Pasty z węglem aktywnym używamy tak samo jak innych past, czyli podczas szczotkowania.