Bardzo wiele osób choruje na suchy kaszel, który spotyka znaczną część społeczeństwa. Jego powody mogą być bardzo zróżnicowane i bardzo często wcale nie wynikają z infekcji. Sam kaszel jest objawem podrażnienia układu nerwowego znajdującego się w błonie śluzowej umieszczonej w górnej części dróg oddechowych. To ich podrażnienie wywołuje charakterystyczny odruch kaszlu. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu, który pozwala na pozbywanie się nadmiaru śluzu produkowanego w stanach infekcji, lub podczas nasilenia się stanów zapalnych w organizmie.

Powody wystąpienia kaszlu mogą być bardzo zróżnicowane. Są to:

  • infekcje bakteryjne,
  • przeziębienie,
  • alergie,
  • astma,
  • zanieczyszczone powietrze.

Niestety przyczyny kaszlu nie zawsze są takie same, a to sprawia, że do tego zagadnienia trzeba podejść indywidualnie, chcąc znaleźć skuteczną metodą na suchy kaszel. W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki to jest rodzaj kaszlu.

Co na suchy kaszel i czym różni się od mokrego?

Suchy kaszel pojawia się w zupełnie innych sytuacjach niż mokry i ma inny przebieg. Rozpoznanie, z którym rodzajem kaszlu ma się do czynienia, jest kluczowe do tego, by móc podjąć skuteczne leczenie lub środki zaradcze. Kaszel mokry występuje podczas infekcji bakteryjnych i przeziębień, a jego przebieg objawia się odksztuszaniem dużych ilości śluzu. Jest to naturalny mechanizm obronny, jednak warto pamiętać, że może dojść do sytuacji, w której infekcja zostanie zaleczona, a odruch kaszlu pozostanie. Wtedy mówi się, że jest to suchy kaszel. Może on być jednak spowodowany także innymi kwestiami, takimi jak astma, alergia lub zanieczyszczenie powietrza. Jest to bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób, które znaczną część swojego dnia spędzają w otoczeniu o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Niestety w Polsce, w dużych miastach jest to nieuniknione i dlatego coraz większy odsetek społeczeństwa boryka się z początkowymi stadiami astmy nabytej, której efektem może być właśnie kaszel. Chcąc poradzić coś na suchy kaszel, trzeba wziąć pod uwagę skąd się on bierze i na tej podstawie reagować.

Sposoby na suchy kaszel

Najlepszymi sposobami na leczenie suchego kaszlu jest stosowanie preparatów, które niwelują sam objaw kaszlu poprzez działanie na układ nerwowy. Chcąc walczyć z objawami tego rodzaju kaszlu, należy stosować zaawansowane leki przeciwkaszlowe, które będą sobie w stanie poradzić z tego rodzaju odruchem. Niestety nie jest to tak proste, jak leczenie objawów kaszlu mokrego. Poza stosowaniem specjalistycznych leków warto zwrócić uwagę na takie detale, jak powietrze, w którym się przebywa. Najbardziej niekorzystne dla osoby z objawami suchego kaszlu, są pomieszczenia z ciepłym i suchym powietrzem. Warto takich pomieszczeń unikać i ewentualnie zastosować nawilżacze powietrza. Należy także unikać mocno zanieczyszczonego powietrza, a w przypadku konieczności funkcjonowania w takim otoczeniu, warto zastosować specjalne maski.