Aloes to roślina zaliczana do rodziny sukulentów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach ograniczonej ilości wody. Naturalnie występuje na wyspach kanaryjskich, Madagaskarze i Afryce, ale można go hodować w doniczkach. Jego mięsisty liść zawiera mnóstwo dobroczynnych właściwości.

Lecznicze właściwości aloesu

Najczęściej wykorzystywany jest sok pozyskiwany z liści aloesu, który można stosować wewnętrznie- jako napój lub zewnętrznie- miejscowo na skórę. Wewnętrznie przyjmuje się aloes jako środek przeczyszczający, poprawiający trawienie, żółciotwórczy i żółciopędny- zalecany przy zaburzeniach funkcji wątroby. Ponadto udowodniono, że aloes obniża poziom cukru we krwi oraz poziom trójglicerydów u osób z cukrzycą. Soki z aloesu są zalecane w stanach obniżonej odporności i w okresach zwiększonej podatności na infekcje, ze względu na to, że jest on źródłem wielu witamin i minerałów. Zażywanie aloesu ułatwia przyswajanie witamin w układzie pokarmowym oraz poprawia krążenie krwi.
Stosowany na skórę pomaga w gojeniu się ran, wystarczy przyłożyć przekrojony liść do rany. Aloes pomaga także w leczeniu trądziku, łuszczycy i egzemy. Jest popularny w łagodzeniu skutków oparzeń,działa przeciwobrzękowo, łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów.

Aloes jako kosmetyk

W kosmetyce jest stosowany jako środek nawilżający skórę, wchłania się 4 razy szybciej niż woda. Dostarcza antyoksydanty, które uwalniają wolne rodniki, zapobiegając starzeniu się skóry. Ponadto łagodzi podrażnienia skóry np. po depilacji, chroni skórę przed promieniowaniem UV i przywraca skórze neutralne pH. Aloes bywa również składnikiem szamponów i odżywek do włosów, ponieważ zawiera witaminy i minerały, które pomagają wzmacniać cebulki włosów.Jest najczęściej spotykanym składnikiem maseczek, mleczek, kremów i toników do twarzy, a także balsamów do ciała.

Aloes na odchudzanie

Sok z aloesu jest bardzo dobrym pomocnikiem w odchudzaniu, ze względu na to, że przyspiesza przemianę materii, a co za tym idzie, spalanie kalorii jest szybsze. Przemiana materii jest przyspieszona na wszystkich poziomach, zaczynając od przyspieszonego trawienia, wchłaniania jelitowego, kończąc na przemianach energetycznych. Działanie przeczyszczające aloesu korzystnie wpływa na odchudzanie, ponieważ zapobiega zaparciom. Kuracja odchudzająca aloesem nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie, dlatego, że jeśli trwa za długo, może mieć odwrotny skutek.